Ako napísať závet?


Chystáte sa spísať svoju poslednú vôľu, ale neviete, ako na to? Závet je kľúčovým krokom pre to, aby sa s vaším majetkom po smrti naložilo tak, ako si želáte, preto je dôležité napísať ho správne. V tomto článku vám vysvetlíme, čo je závet, kto ho môže spísať a ponúkame vám tiež návod, ako napísať závet.
Závet je jednostranný právny akt, prostredníctvom ktorého fyzická osoba (tzv. závetca) vyjadruje svoju poslednú vôľu ohľadom rozdelenia svojho majetku po smrti. Podľa slovenského občianskeho zákonníka existujú tri základné formy závetu. Každá z týchto foriem má svoje výhody a pravidlá, ktoré musia byť striktne dodržané, aby bol závet právne platný.
Závet môže spísať každá fyzická osoba staršia ako 15 rokov, avšak v prípade osôb mladších ako 18 rokov je nutné spísať závet u notára formou notárskej zápisnice. Závet je osobným úkonom, ktorý nemožno vykonať prostredníctvom splnomocnenca alebo zastúpením, teda pri spisovaní závetu sa nemôžete dať zastúpiť inou osobou, ale musíte to urobiť vy osobne. Zákon tiež zakazuje spoločný závet viacerých osôb, takýto záver sa považuje za neplatný.
Pre všetky typy závetov platí, že musia obsahovať tieto základné náležitosti, inak je závet neplatný:
Závet musí obsahovať dátum jeho spísania, teda deň, mesiac aj rok. Bez tohto údaju je závet neplatný.
V závete je nutné určiť, či závetca dedičovi odkazuje celý svoj majetok, alebo iba jeho časť. Závetca môže napríklad v závete určiť iba to, že rodinný dom odkazuje svojmu synovi. Zvyšok dedičstva sa potom dedí štandardne podľa zákona.
V prípade viacerých dedičov musia byť ich podiely (vo forme percent alebo zlomku) v závete jasne definované, inak sa dedičstvo delí medzi určených dedičov rovnakým dielom. Za dediča je možné určiť fyzickú osobu, právnickú osobu alebo štát.
Zároveň platí, že závet nemôže obsahovať žiadne podmienky či výhrady ako napríklad, že dcéra zdedí rodinný dom, iba ak sa vydá. Ak sa v závete takéto podmienky vyskytnú, závet je stále platný, ale tieto podmienky budú považované za neúčinné.
Povinnou náležitosťou každého závetu je tiež podpis závetcu.
Vlastnoručný závet je jednoduchou formou závetu, ktorú môže človek spísať sám doma. Ak chcete napísať vlastnoručný závet, postupujte podľa nasledujúcich krokov:
Závet následne uložte na miesto, kde ho po vašej smrti niekto nájde. Pri uložení závetu doma môže byť závet ohrozený tým, že sa po smrti závetcu nemusí nájsť alebo ho niekto zámerne zničí. Pre vyššiu bezpečnosť je vhodné uložiť závet u notára, ktorý ho za poplatok 26,56 € zaregistruje do Notárskeho centrálneho registra závetov.
Ak sa rozhodnete napísať závet napríklad na počítači alebo za pomoci inej osoby (napr. pisateľa), ide o tzv. alografný závet.
Aj takýto typ závetu si vyžaduje váš vlastnoručný podpis, pri ktorom musia byť prítomní dvaja svedkovia – nemusia byť pri jeho spisovaní, iba pri podpise. Následne musia závet tiež podpísať. Svedkami nemôžu byť dedičia, ktorí sú zahrnutí v závete – musia to byť iné osoby spôsobilé na právne úkony (nemôžu byť nevidomé, nepočujúce, nemé, a musia rozumieť jazyku, v ktorom je závet napísaný).
Alografný závet môžete tiež uložiť u notára, ktorý ho registruje v Notárskom centrálnom registri závetov, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť, že sa závet po smrti nájde a použije podľa vašej vôle.
Ak ide o vlastnoručný závet a máte ho uložený doma, stačí, keď ho roztrháte alebo inak zničíte. Ak ste dali závet zaregistrovať u notára, môžete ho buď odvolať tak, že napíšete odvolanie v takej istej forme ako pri závete, alebo môžete napísať nový závet, ktorý automaticky zruší ten starý. V prípade závetu vždy platí ten s najaktuálnejším dátumom.
Môžu sa vyskytnúť situácie, keď dedičia z rôznych dôvodov spochybňujú platnosť závetu. Ako napadnúť závet? Možnosti sú nasledovné:
V prípade, že niektorý z dedičov má podozrenie na neplatnosť závetu, môže iniciovať dedičské konanie na súde, kde súd preverí platnosť dokumentu.
Spísať závet znamená vziať zodpovednosť do vlastných rúk a zanechať po sebe jasno – nielen v majetkových otázkach, ale aj v tom, ako si želáte, aby sa s vami po smrti zaobchádzalo. Je to dar, ktorý dávate svojim blízkym – ochrana pred nedorozumeniami, neistotou a zbytočnými konfliktmi. Ak chcete urobiť ďalší krok k tomu, aby ste zanechali veci usporiadané, po prihlásení sa na platforme Potom si môžete prejsť súborom otázok a formulárov, ktoré vám pomôžu ujasniť si vaše priania v oblastiach, ako sú zdravotná starostlivosť, pohreb, majetok či opatrovníctvo detí. Pretože pripravenosť nie je o predvídaní konca – je o rešpekte k budúcnosti tých, ktorých milujeme.
V ťažkých chvíľach po strate blízkej osoby sa môže zdať objem povinností súvisiacich s pohrebom zdrvujúci a ťaživý. Aby sme vám čo najviac pomohli, vytvorili sme prehľadný systém, ktorého sa môžete držať. Všetko nájdete po prihlásení na stránke potom.sk.
Vieme, aké je to ťažké. Prevedieme vás celým procesom a pomôžeme vám naplánovať rozlúčku krok po kroku.
Niekto mi zomrelObráťte sa na ktorúkoľvek z nižšie uvedených liniek pomoci, radi vám pomôžu